ПСЕВДОТВОРЦИ МНОГО УСЪРДНО ПОДГОТВЯТ ПЪЛНОТАТА НА НЕГАТИВНОТО СЪСТОЯНИЕ
Последствието от кризата на задлъжняване ще бъде световен ред диктуван от Китай, твърди британски икономист
СЛЕДОВАТЕЛНО ТУК ИМА ТЕХНИЧЕСКИ – ИКОНОМИЧЕСКИ – ТЕХНОЛОГИЧНИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА СИЛИТЕ НА ТЪМНИНАТА – ЙЕЩЕРИ ОТ АДА – ЗА ПОРОБВАНЕ НА ХОРАТА. ТЕЗИ ТЕХНИЧЕСКИ ИНСТРУМЕНТИ РАЗБИРА СА ПРЕДШЕСТВАНИ ОТ НЕГАТИВНОТО – ОВЛАДЯВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ, КОЕТО Е ПРИЧИНАТА ЗА ПОРОБВАНЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО ОТ ЗЛИ СЪЩЕСТВА ОТ ТЪМНИ СВЕТОВЕ
16.3.2012 г.
Днешното задлъжняване няма аналог в историята. Системата я очаква колапс и новата ще се определя от най-големия кредитор, следователно Китай, твърди Филип Коган в списание, което издава Международния валутен фонд. Данъкоплатците ще се борят с държавните служители, младите със старите, богатите с бедните, разкри бъщещето икономистът.
Последствието от сегашната криза на задлъжняване в развитите страни, според британския икономист Филип Коган, ще бъде напълно нова международна политическа и икономическа система.
Нейното естество при това ще диктува най-големият световен кредитор, който по настоящем е Китай. Коган заяви това в разговор за списание IMF Survey, което се издава от Медународния валутен фонд (МВФ).
Икономистът припомнил в него, че и предишните кризи на международната монетарна система са прерастнали в промяна на международния порядък.
Последствието от колапса на стандарта за златото, гарантиращо стойността на валутите през 30-те години на миналия век беше споразумение през 1944 г. от Бретън Уоусдс. Стойността на валутите според него определял отношението на долара, който останал единствената валута формално свързана със златото.
Тази система обаче се срутила в началото на 70-те години и застъпила система от плаващи обменни курсове. Настаналите инфлационни натиски тогава разтревожили силните централни банки. Сега обаче според Коган се срутва и тази система.
Главният кредитор определя системата
„Нейният колапс отново ще донесе нов световен ред. Великобритания създаде първоначалния стандарт за златото в момент, когато била главният световен кредитор. САЩ определиха подобно нещо чрез Бретън Уоудс. Новата система, която ще възникне, създава Китай, който е най-големият световен кредитор,” заявил той.
Коган, който между другото пише във влиятелния седмичник The Economist, доближава своите възгледи в новата книга Paper Promises: Debt, Money, and the New World Order (Обещания на хартия: Дълг, пари и новият световен ред). Историята в нея възприема като битка между кредитор и длъжници.
Кредиторите според него с течение на времето настоявали за здрави пари, свървзани например със златото или пък с други валути, за да не загубят. Длъжниците напротив искали гъвкави пари. Искали, да спечелят повече по време на кризата или за да се променят обменните курсове, за да могат да снижат стойността на дълговете си.
Днешното задлъжняване няма аналог
В историята има няколко периода, когато драстично са нараствали дълговете, казва Коган. Настанали са кризи през 30-те и 70-те години на миналия век и сега. Тяхното последствие винаги е била промяна на естеството на валутната система.
Стойността на сегашните дългове при това няма аналог, според икономиста. Разбира се правителствата в миналото са били и по-задлъжняли, но сега дългът преминава през цялата икономика. Задлъжнели са и домакинствата, фирмите и банките. В по-голямата част от развитите страни, общото задлъжняване прави 300 чак до 400 процента от БВП.
В Ирландия или пък в Исландия това било даже седем чак до девет пъти GDP. „В историята такова нещо няма аналог.” подчерта Коган.
Последствието от такива големи дългове между другото според него ще бъде, че правителствата няма да бъдат способни да изпълнят своите обещания пред хората, например под формата на пенсии или здравеопазване. Бъдещето така ще донесе битки за това, в чии ръце да остане Черният Петър.
Няма да стига за всички
„Данъкоплатците ще се борят с държавните служители, младите със старите, богатите с бедните. Някои страни тогава ще се борят с други – не военно, но словесно – за това, колко дългове ще изплатят и колко ще им опростят,” заяви икономистът.
Причината за сегашното състояние вижда в 1971 г., когато САЩ напуснаха стандарта за златото и изчезна последната свързваща нишка между валутата и метала. От това време, според Коган, светът навлезе в уникална епоха, когато парите не са никак закотвени. Така няма нищо, което да ограничава създаването на дългове. Миналите системи при това съдържаха такива ограничения.
„Парите са се използвали в общия случай за закупуване на активи и банките са ги давали срещу някакви активи,” подчерта инкономистът.
Новата система донесе голямо нарастване на съотношението задлъжняване към брутния вътрешен продукт, внезапно нарастване на важността на финансовия сектор и безпрецедентно преоценяване на пазарите. Когато после през 2000 г. пропадна пазарът на акциите и централните банки понижиха лихвения процент, спекулативната дейност се премести върху пазарите с жилища в САЩ, каза Коган.
Един от поводите според него е бил всеобщото чувство, че цените на недвижимите имоти не могат да спаднат, и че така за инвеститорите представляват сигурен актив. В краен резултат възникна мехур, който стоеше в началото на сегашните световни финансови задтруднения.
По настоящем тяхната най-видима проява е европейската криза на задлъжняване. Според Коган не може да свърши по друг начин, освен че кредиторите от северната част на континента ще загубят парите си, които са дали назаем на проблематичния юг.
„Хората в северноевропейските страни най-накрая ще трябва да го допуснат. Но се намираме в демокрация, полагаща усилия да разреши, върху кого ще падне това страдание. Важно е, колко ще издържат гръцките избиратели без бунт. И колко ще издържат германските избиратели да отписват дългове без бунт?” подчерта икономистът.
7000 страници текст и 5000 образа на Космически хора от Силите на Светлината ще намерите тук: